TÄVLINGAR/EVENT
ÖPPETTIDER/KONTAKT
Reception/Golfshop
Måndag 09:00-19:00
Tisdag – Fredag 07:00-19:00
Lördag – Söndag 07:00-17:00
Tel: 08-447 33 30
Restaurang
Måndag – Onsdag 10:00-18:00
Torsdag – Lördag 10:00-21:00
Söndag 10:00-17:00
Tel: 08-447 33 30
Kiosk (efter hål 9)
Måndag 10:30-19:00
Tisdag – Söndag 09:00-19:00
När klubbhuset är stängt får man tillgång till omklädningsrum och gym med sin ”blipp”. Blipp ordnar man i receptionen/kansliet.
Varmt Välkomna!
BOKA STARTTID
VÅRA PARTNERS
KLUBBEN
ÅGESTA GOLFKLUBB
Ågesta är en komplett golfanläggning endast 15 min från city. Förutom en 18-hålsbana som håller hög kvalité erbjuder vi en 9-hålsbana, drivingrange, övningsområden, gym och slaghall för vinterträning samt klubbhus med reception/golfshop, omklädningsrum och restaurang.
BLI MEDLEM
VÄLKOMMEN ATT BLI MEDLEM I ÅGESTA GOLFKLUBB!
För medlemskap Senior Standard och Senior Vardag krävs spelrätt som du måste köpa av medlem som vill sälja sin spelrätt. I samband med medlemsansökan mailar du in överlåtel sedokumentet gällande spelrätten till oss.
SPELA
PÅ ÅGESTA GOLFKLUBB
Ågesta Golfklubb är en komplett anläggning endast 10 minuter från city med 18-hålsbana, 9-hålsbana, drivingrange, övningsområden, slaghall, golfsimulator och gym.
Vår 18-hålsbana renoverades 2008 till modern standard vilket har gett hög kvalitet och en lång spelsäsong. Karaktären är en skogs- och parkbana där strategiskt spel belönas. Par är 72.
9-hålsbanan är en trevlig introduktionsbana med lite kortare hål vackert inramat av träd och dungar. Par är 30 och banan har 3 st par-4 hål och 6 st par-3 hål. Hcp krav är Grönt kort/Hcp 54.
FÖRETAG
BLI SPONSOR / FÖRETAGSPARTNER I ÅGESTA GOLFKLUBB!
Bli företagspartner till Ågesta Golfklubb och låt dina affärsbekanta och anställda få njuta på ”En av Stockholms närmaste och trevligaste golfbanor!”
Vi erbjuder företagspaket, företagsgolf, konferens samt diverse tilltalande exponeringmöjligheter vid klubbhuset, drivingrange, på respektive hål, på golfbil och på vår hemsida.













VECKANS LUNCH vecka 25
kl. 10.30 – 14.00
VECKANS FISK – Ångad sej med kokt potatis och brynt smör med räkor och dill.
VECKANS PASTA – Spaghetti Carbonara à la Restaurang Nittonde med bacon och champinjoner.
VECKANS VEGETARISKA – Västerbottenpaj med mixad sallad.
VECKANS KÖTT –
Måndag – Grillad kyckling med rostade grönsaker, tomatsås och vitlöksmajo.
Tisdag – Köttfärslimpa med potatispuré, ärtor och skysås.
Onsdag – Fläskkarré med potatisgratäng, rödvinssås och rostade morötter.
Torsdag – Makaronilåda med Lincolnshirekorv och senapssås.
139:- inkl måltidsdryck, salladsbuffé, kaffe och en liten kaka.
VECKANS MACKA
kl. 10.30 – 14.00
Ceasarsallad med kyckling och sallad. Serveras med pommes frites.
110:- inkl måltidsdryck, salladsbuffé, kaffe och en liten kaka.
A la Carte Meny
Toast Skagen... liten 95 kr stor 175 kr
Croque Monsieur... 75 kr
Gravad Lax med dillstuvad potatis, krispig grönkål och sallad... 185 kr
Klassisk Caesarsallad med kyckling och bacon samt Grano Padano... 170 kr
Vegetarisk Caesarsallad med grillad halloumi samt Grano Padano... 170 kr
Smash Burger med bacon och ost samt en paprika- & lökchutney. Serveras med pommes frites och coleslaw... 175 kr
Raggmunk och sidfläsk serveras med brynt smör och rårörda lingon... 175 kr
Beef Chilli Cheese Nachos med salsa och guacamole... 175 kr
Vegan Oumph Chilli Cheese Nachos med salsa och guacamole... 175 kr
Kvällens Pasta - fråga personalen... 170 kr
Kvällens Macka - fråga personalen. Serveras med pommes frites... 165 kr
Varmt välkomna!
Gareth & Helen
Telefon: 08-447 33 30
E-post: hej@restaurangnittonde.se
Hemsida: ... See MoreSee Less
Restaurang Nittonde Ågesta
www.restaurangnittonde.se
RestaurangenMidsommarafton – öppet endast för deltagarna i Midsommarscramble, efter deras lunch stänger vi.Midsommardagen – kl. 10.00 – 15.00Söndag 21/6 – kl. 10.00 – 17.00KioskenMidsomm...0 CommentsComment on Facebook
Igår vann Ågestas D50 lag 1 seriematchen mot Haninge med 3-1! Vi fick mycket beröm för vår fina bana och de vill gärna komma tillbaka och spela när hål 16 öppnar. Samtidigt spelade Ågestas D50 lag 2 borta mot Nacka och förlorade 1-3. Där fick vi hjälp av Christina från D60.
Nu är det sommaravbrott innan seriespelet avslutas med två omgångar i augusti.
Åsa Vagland
Lagkapten D50
Bild från Nacka: Christina, Anna H, Tonje och Mia
Bild från Ågesta: Åsa, Anna K, Camilla och Anna L ... See MoreSee Less
4 CommentsComment on Facebook
Nu har vi fått ny trappa med ramp!
Den gamla trappan mellan uteserveringen och marknivå hade gjort sitt.
Nu har vi fått ny trappa och vi har även passat på att lägga en ramp bredvid för dig som vill ta med vagnen upp när du ska ta något gott att äta och dricka på altanen.
Valet av sten är detsamma som på uteserveringarna.
Idag har vi även påbörjat arbetet med att lägga sten utanför klubbhuset på puttinggreen-sidan. Det kommer både bli vackrare och bättre med plast för utrustningen.
Mvh/Ågesta GK ... See MoreSee Less
8 CommentsComment on Facebook